07
cze

Otwarcie XXV OOM

Wielkie otwarcie XXV Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich - Lubuskie 2019 za nami! Podczas ceremonii otwarcia OOM - Lubuskie 2019 uroczyście otwarto również odbywające się na terenie Ośrodka w dniach 3-9 czerwca br. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Pięcioboju Nowoczesnym.
 
Województwo lubuskie po raz piąty gości u siebie młodych olimpijczyków. - To dla nas wyjątkowy zaszczyt i docenienie naszych wieloletnich działań na rzecz promocji zdrowego stylu życia. Tegoroczne sportowe zmagania młodzieży łączą dwa wspaniałe jubileusze, ponieważ 25. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się w roku 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodnicząca komitetu honorowego. Uroczyste otwarcie Olimpiady odbyło się 4 czerwca w WOSiR w Drzonkowie.
 
Zapłonął olimpijski znicz
We wtorek w Drzonkowie uroczyście otwarto Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w sportach letnich. Poczet flagowy stanowiło czterech zielonogórskich olimpijczyków: Marian Filipiuk, Marcin Horbacz, Szymon Staśkiewicz i Lucjan Błaszczyk. Po przekazaniu młodym pięcioboistom z ZKS-u Drzonków flaga została wciągnięta na maszt.
Uczestników powitał Mieczysław Nowicki - wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wicemarszałek Łukasz Porycki życzył zawodnikom znakomitych wyników i dobrych wrażeń z pobytu w  regionie lubuskim. Znicz olimpijski wnieśli medaliści olimpijscy: Małgorzata Książkiewicz-Kubka i Tomasz Kucharski, a zapalił go pięcioboista Kamil Kasperczak.
Jak podkreślał współorganizator wydarzenia Bogusław Sułkowski dla naszego regionu to wielkie przedsięwzięcie.   
 
XXV Ogólnopolska Olimpiada w Sportach Letnich LUBUSKIE 2019 odbywa się na terenie województwa lubuskiego, a centralnym miejscem jest Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Przygotowanie i przeprowadzenie rozgrywek zlecone zostało Lubuskiej Federacji Sportu.
W zmaganiach bierze udział ponad 4000 sportowców. Zawody rozgrywane będą w okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku na terenie całego województwa w 33 dyscyplinach sportu. Są one najwyższym etapem rozgrywek rangi mistrzostw Polski i często pierwszym krokiem w karierze sportowej późniejszych medalistów Igrzysk Olimpijskich.
Województwo lubuskie było już organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych w roku 2002 oraz w 2017 r., a także Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich w latach 2004 i 2010.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się od 1995 roku. Zawody te podzielone są na bloki:
 * do 2011 odbywały się w czterech kategoriach: sportach letnich, sportach zimowych, sportach halowych, biegach przełajowych,
 * od 2012 są 3 kategorie: letnie i halowe, umysłowe, zimowe.
 
Początkowo gospodarzem olimpiady były miasta, a od 2000 roku organizacja olimpiady należy do wybranego województwa. Wyjątek stanowią dyscypliny, które z powodu braku odpowiedniej infrastruktury odbywają się poza województwem-gospodarzem.
Organizacja OOM opiera się na ścisłej współpracy z okręgowymi związkami i klubami sportowymi działającymi w dyscyplinach sportowych objętych programem Olimpiady.
Olimpiada, to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy, a w wybranych dyscyplinach w kategorii junior.
Z okazji 25 – lecia Olimpiad oraz 100- lecia PKOL  5 czerwca 2019 r. w Drzonkowie odbyła się konferencja, podczas której dokonano podsumowania cyklu 25 lecia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Polsce, oceny stanu organizacyjnego, zachodzących zmian, rozwoju i poziomu sportowego oraz rozmawiano o perspektywach rozwoju olimpiad sportowych w Polsce.  
 
Zobacz również fotorelacje w mediach
VIDEORELACJA
Magdalena Modzelewska
Źródło: www.lubuskie.pl