07
wrz

JuniorSport powraca po wakacjach

Wracamy na boiska i sale sportowe - JuniorSport kontynuacją programu MultiSport.

Wakacje mają poważną wadę: zawsze kończą  się 31 sierpnia. Maja też jedną, za to ogromna zaletę: 1 września, juz trzeci rok z rzędu, zaczynają się pozalekcyjne zajęcia sportowe dla klas IV-VI. DO tej pory znaliście je jako MultiSport, teraz jest to JuniorSport.
Nastolatkowie nie lubią czytać i słuchać tego, co mają do powiedzenia na przykład ministrowie. Czasem jednak warto zrobić wyjątek, bo akurat ten minister dobrze wie, o czym pisze we wstępie do podręcznika, który w tym roku szkolnym będzie pomagał prowadzącym zajęcia JuniorSport:

„Żyjemy w czasach, w których czas wolny zdominowany został przez cyfrowe gadżety. Dzieci i młodzież zdecydowanie więcej czasu spędzają w domu przed ekranem telewizorów, komputerów i tabletów. W konsekwencji mamy do czynienia z pogorszeniem stanu zdrowia polskiego społeczeństwa, w związku z tym zajęcia sportowe powinny być na stałe wpisane w codzienną aktywność dziecka”.

Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie te zajęcia wpisywało w plan zajęć 18 800 uczestników wraz z władzami wojewódzkimi i jednostkami samorządu terytorialnego. Na początku 2014 roku w programie MultiSport uczestniczyło 488 gmin z 13 województw, natomiast obecnie udział w projekcie JuniorSport zadeklarowały 783 gminy z wszystkich województw. Największym, bo aż 100-procentowym (w stosunku do zeszłego roku), wzrostem liczby zaangażowanych gmin szczyci się Wielkopolska. Od 1 września ćwiczyć będzie 940 grup pod opieką 1051 nauczycieli, instruktorów i trenerów.

Zmieniła się nazwa, ale nie zmienił się ani cel, ani pomysły, jak go osiągnąć. Chodzi o to, jak wspomniał minister Witold Bańka, aby oderwać dzieci od telewizorów i komputerów i przyciągnąć je na boiska i do sal gimnystycznych, gdzie czekają wykwalifikowani nauczyciele, instruktorzy i trenerzy. W ciekawy sposób pokażą dyscypliny sportu dobrze znane i całkiem nowe, wytłumaczą, jak je uprawiać bezpiecznie i z przyjemnością.

Ogólnokrajowym operatorem programu pozostaje Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Wszystkim zaangażowanym podmiotom – operatorom wojewódzkim, prowadzącym zajęcia i wreszcie samym uczestnikom – oddaje do dyspozycji wszelkie niezbędne narzędzia: podręcznik, stronę internetową, którą właśnie odwiedzacie i własny kącik w mediach społecznościowych (na Facebooku, Instagramie i YouTube).

 Będą konkursy, które tak polubili uczestnicy programu. Będą szkolenia i konferencje, w których tak licznie brali udział nauczyciele i instruktorzy. W najbliższym czasie zaproponujemy szkolenie z lekkiej atletyki, bo właśnie o tę dyscyplinę pytali i prosili najczęściej. Jesteśmy przekonani, że JuniorSport – podobnie jak MultiSport – zainteresuje lokalną prasę, radio i telewizję.

 „Sport buduje u dzieci pewność siebie, pomaga w nauce i osiąganiu lepszych wyników. Pamiętajmy, że upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży to fundament, z którego rodzą się przyszli mistrzowie” – zauważa minister Witold Bańka. Kto wie, może jakiś uczestnik JuniorSportu (MultiSportu) zostanie kiedyś olimpijczykiem?